Jak cestovat po Kubě

Nabídneme pár rad, jak cestovat po Kubě po svém. Jak na výlet levně. Jak cestovat jako baťůžkář. Vysvětlíme, jak se používá turistický průvodce (kniha). Co je na Kubě jinak?

Sežeňte si průvodce

V českém knihkupectví si pořiďte průvodce od Lonely Planet nebo Rough Guide. Někdy narazíte i na průvodce plné fotek a ilustrací. Ty mají výbornou informační hodnotu pro rozhodování kam jet, ale cestovat se podle nich nedá.

K čemu je to dobré? Co v průvodci najdu? Cestovatelský průvodce obsahuje právě ty informace, které budete potřebovat k tomu, abyste mohli samostatně cestovat. (ukázka z Lonely Planet pro oblast Pinar-del-Rio)

V průvodci naleznete:

  • přehled a popis nejzajímavějších oblastí a atrakcí (ke každé atrakci zde máte text, který by vám jinak řekl průvodce člověk).
  • zároveň zde naleznete upozornění na lokální nebezpečí.
  • základní mapy silnic, center měst, která hodláte navštívit.
  • možnosti dopravy mezi jednotlivými místy.
  • možnosti ubytování včetně konkrétních kontaktů na hotely a casas paraticulares včetně přibližných cen.

Naučte se základy španělštiny

Kubánci bohužel neumí cizí jazyky a proto se naučte aspoň základy španělštiny. Ale nemusíte to přehánět. Stačí základy. Zbytek se zvládnete doučit z učebnice španělštiny na místě.

Čím lépe budete umět španělsky, tím více se toho dozvíte od místních obyvatel. Například od paní, u které se ubytujete v casa particulare.

Na druhou stranu, s trochou trpělivosti to lze i bez španělštiny. Jen si to tolik neužijete a bude to nejspíše i dražší. V cestovních kancelářích (jsou v každé turisty navštěvované vesnici), taxikáři, … hovoří i anglicky.

Jak tedy cestovat?

Doprava

S průvodcem v kapse a baťohem na zádech se vydáte na nejbližší terminál autobusů Viazul. Zjistíte kam a v kolik jezdí a koupíte si lístek. (Lepší je koupit si lístek předem, jinak nemáte jistotu, že se do daného autobusu vejdete.) Pak odjedete do cílové destinace.

Ubytování

Většinou už při vystoupení z autobusu si vás odchytnout místní, kteří nabízí ubytování v soukromí (casa particulare). Ukáží vám vizitku s fotkou a pozvou vás na prohlídku. Hned na začátku si usmlouvejte cenu a vyražte si prohlédnout ubytování. (Všechny casa particuleres, které jsme viděli, byly slušné. Ceny se pohybují od 10 do 25CUC. Spíše jsme si vybírali tu paní domácí, která nám byla sympatická). Pokud by vám ubytování nikdo nenabízel, tak se podívate do sekce ubytování ve vašem průvodci a podle mapy zamíříte do zvoleného penzionku.

Paní domácí poslouží i jako výborný zdroj informací.  Popovídá vám, co jsou nejzajímavější atrakce v okolí, často vám ukáží i informační brožurky pro turisty, které mají doma (jsou tam fotky). Zařídí vám, co si bude přát (samozřejmě, že za to dostane drobnou provizi.) Řeknete, není tu nějaká lekce salsy? A ona vám sežene soukromou učitelku. Řeknete, potřeboval bych doutníky Cohiba z černého trhu, a druhý den je máte na stole za rozumnou cenu.

Nebojte se, budou o vás pečovat opravdu skvěle, protože za každý den, co u nich strávíte si vydělají skoro měsíční plat.

  • Co se týká vlastních spacáků, tak nejsou potřeba.Povlečení a deky měli všude v dobrém stavu.
  • Možná bude chtít ještě více ušetřit za ubytování a bude chtít bydlet ve vlastním stanu. Nemáme s tím přímou zkušenost, ale pokud nebudete v horách, tak se špatně schání místa pro stan. Navíc riskujete, že vás někdo okrade.

Jídlo

Pokud se ubytujete v soukromí nebo v hotelu, tak vám i uvaří výbornou večeři (5-8CUC), snídani (3CUC) a  klidně i oběd. (Když to srovnáme s hotelem ve Varaderu, tak se v Casa Particulares vaří lépe). Až uvidíte ten servis, tak zjistíte, že to fakt stojí za to.

Levnou alternativou je stava koupená na ulici. Ve stánku na ulici si můžete koupit pizzu nebo housku se salámem za 5-10 pesos. Sice sníte tak 2 až 3, ale dá se na tom přežívat. Slušný oběd ve stánku na autobusáku (kotleta s bramborem) můžete sehnat už za 25 pesos.

Jídlo v restauracích je mírně dražší než za kolik vám to uvaří pan domácí v casa particulare (a je toho o fousek méně, za to máte větší výběr).

Další doporučení

  • Mít vyměněno dost peněz, protože při platbě v Eurech vám nabídnout dost nevýhodný kurz. Banka či směnárna je v každém větším městě, ale o víkendu mají zavřeno. Také se hodí, mít hotově i pár místních pesos. Občas se totiž setkání s Kubánci, kteří vám nebudou chtít prodat místní produkt za CUC. (Budou tvrdit, že to není možné, a nebo budou chtít nehorázně více.)
  • Přivézt si z Čech nějaké drobné dárečky pro místní. Může to být jen reklamní předmět a nebo mýdlo, ale místním to udělá obrovskou radost. Místo kvality se zaměřte na kvantitu, protože dáreček po vás bude chtít každou chvíli někdo. V některých casa particulares mají skoro holé zdi, jen sem tam nějaký ten obrázek či reklamní hodiny, co dostali od turistů.
Zanechte komentář, nebo trackback z vašich stránek. Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 feed.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2017 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz