Návod na hotel all-inclusive

Možná si říkáte, že je zbytečné číst návod na použití hotelu all-inclusive. Sami jsme ale byli svědkem tolika nedorozumnění ostatních turistů, že jsme se rozhodli ho napsat. Přejeme každému čtenáři, aby naplno využil potenciál báječné dovolené a užil si jí se vším všudy.

Prvním doporučením je vytisknout si ještě před odletem informační leták, na kterém máte napsáno vše, co je ve vašem hotelu dostupné. Na místě se vám to bude hodit a podobně sepsané informace na hotelu třeba neseženete.

Jídlo a restaurace

Včas si zjistěte, co vše hotel nabízí v balíčku all-inclusive a co je potřeba si včas rezervovat.

 • Stravování ve většině hotelů je formou švédského stolu. To jsou ale jen ty obyčejné restaurace, kam můžete chodit každý den a kolikrát chcete. Řada hotelů nabízí ještě omezený počet vstupů do luxusnějších restaurací (zhruba 1-2 vstupy za týden). Lepší večeře znamená, že si vyberete z menu a podle vaší volby se servíruje drink, předkrm, polévka, salát, hlavní chod a na závěr desert.Je to jídlo v těchto restauracích je z lepších dovozových surovin, než se co se podává ve večeřích formou švédského stolu (pršut, krevetový kokteil, argentinské hovězí, …) Řada turistů si začně rezervovat večeře dost pozdě. Vůbec netuší, že nejbližší volný termín je třeba až za týden a půl. Pokud jste na dovolené jen na dva týdny, tak to skoro ani nestihnete. Proto si vše rezervujete nejlépe hned po příletu.
 • Kubánci neumí moc dobře vařit. Pro chudé Kubánce jsou například těstoviny vzácností. Chtějí k vám být pohostiní, takže vám jich naservírují více než dost. Podobně je to s lančmítem. Řada Kubánců má také jiné stravovací návyky než Evropani. Třeba jedí studený oběd. Dalším neduhem kubánské kuchyně je, že Kubánci neradi kořeněná jídla. Pokud si budete chtít některé pochoutky dochutit, tak je potřeba si přivézt vlastní koření.
 • All inclusive je all inclusive, ale jenom pokud jste v areálu hotelu. Pokud si chcete udělat svačinu na výlet (například během snídaně), tak se hodí plastová krabice na jídlo, případně lžička, nůž.
 • Jako všude na světě platí, že ten kdo dává spropitné má lepší servis. To platí jak pro obsluhu v restauracích, tak pro pokojskou. Začněte pracovat na dobrých vztazích s personálem hned od začátku. (Nemusíte dávat jen peníze, stačí i projevit lidský zájem. Například se zeptat na jméno a odkud ten člověk je.)

Pití a bary

 • Hotelové komplexy jsou obrovské a mají neuvěřitelné množství různých barů. Doporučujeme se včas informovat, kde všude jsou bary a jaké jsou jejich otvírací hodiny. Každý bar může míchat koktejly jiné kvality — masové bary si připravují piňakoládu z prášku, ty lepší dávají do mixéru slaďoučký ananas. My jsme objevili „tajný bar“ až poslední den. Skoro nikdo o něm nevěděl, měl otevřeno jen od 15hod do 18hod a dělal ty nejbáječnější koktejly ve Varadero. Dalším problémem barů je, že mají limity na rozlévání alkoholu, takže když si řeknete a přijdete včas, není problém dostat i koktejl, na který jindy nemají suroviny.
 • Namíchejte si svůj vlastní koktejl. Nemusíte neustále konzumovat jen to, co vám namíchá barman. Klidně si poskládejte vlastní koktejl ze surovin, které jsou dostupné. Případně si frajersky koupit vlastní surovinu, kterou (už) u baru nemají — například drink namíchaný do velkého grepu, tj. grep + med + rum + brčko.
 • Pokud si chcete vzít pití k bazénu nebo na pláž, tak se servíje do malých kelímků. Se skleničkou vás tam nesmí pustit. Někteří turisti si proto vozí vlastní plastovou nádobu na pití (aby si mohli odnést kokteil na pláž a nemuseli neustále chodit pro další plastový kelímek).
 • Podobně se hodí termohrnek na čaj. Ty jejich čajové hrnečky jsou moc malé.

Nelíbí se vám pokoj?

Hotely na Kubě jsou poměrně staré. Proto se může stát, že vám na recepci přidělí pokoj, ve kterém bude plíseň, smrad či nějaký jiný problém. Ovšem pokud se nedáte a poprosíte o jiný pokoj, tak vám většinou vyhoví. (Náš malý trénink s dohadováním ubytováním v Indii se nám velmi hodil i na Kubě).

Vodní sporty

Hotely u pláže se skoro předhání v tom, kdo bude mít lepší nabídku vodních sportů. Na vodní sporty jsou opět rezervace. Doporučujeme užít si tyto atrakce co nejdříve, protože můžete kvůli návalu trochu čekat a také se může zkazit počasí, takže se vodní sporty zruší (během naší návštěvy bylo vhodné počasí na katamaran jen po 4 dny).

 • Výborná je například projíždka na katamaranu. Když fouká a jsou trochu vlny, tak to pěkně skáče. Nejlepší je plachtit jen na jednom plováku a druhý mít ve vzduchu. Jinak se ale nemusíte bát. Povozí vás i pomalu… stačí si říci.
 • Mořský kajak je dobrým zpestřením během povalování se po pláži. Zároven si tím i trochu zaposilujete …
 • Náš hotel nabízel i windsurfing, ale neměli to nikde vystavené. Asi o to turisti nemají takový zájem. Stačilo se ale zeptat a rádi vám půjčí i windsurf.

Zábava a show organizovaná hotelem

Řada hotelů pořádá i zábavný program (většinou 2x týdně). Proto se vyplatí si zjitit, které dny to je a od kolika hodin. Díky tomu shlédnete úžasné taneční nebo hudební představení, které vás nebude stát ani korunu.

Podobně je to s lekcemi salsy. Když si zjistíte od kolika a kde to je, tak se vám bude lektor věnovat. Pokud mu na lekci nikdo nedorazí, tak se nic nekonná. (Může se stát, že pokud přijdete jen dva, tak se bude lektor kasat, že je to soukromá hodina, odbyde vás a zbytek bude chtít zaplatit.)

Podobně je to s různými soutěžemi. V našem hotelu se každý den od 17hod se hrálo Bingo. Celkem jednoduchá hra. Dostane proužek papíru s čísly. Postupně losují všechna čísla od 1 do 90 a kdo jako první zaškrtne svých 5 přidělených čísel, vyhrává flašku rumu.

Návrh vtipných aktivit

 1. Postavit si na pláži obrovský hrad z písku. Nejvíce se nám osvědčilo stavět už od základů z mokrého písku (nabíraný z malého jezírka), případně polévat rozestavenou věž vodou…
 2. Pokud chcete najít nějaké ty mušličky a mořské poklady, tak se vyplatí si přivstat. Zvláště pokud byly předchozí den velké vlny, najdete na pláži vyplavené skvělé kousky. Je potřeba vstávat brzo, než vám to posbírají místní kubánci (co je pak prodávají na tržišti). Také ne každý úsek pláže vyplavuje poklady… chce to se proběhnout. (Potom mušle usušit, za 2 dny vytáhnout suché živočichy a následně vypláchnout ve vlnách pískem).
 3. Pokud se vašem hotelu čepuje pivo do kelímků (z bezpečnostních důvodů se k bazénu a na pláž nesmí nosit sklo), tak můžete s kamarády udělat soutěž, kdo vypije více drinků. Kelímky si skládáte do sebe a stavíte z nich věž z kelímků. Největší věž vyhrává.

Korupce

I na Kubě platí zákon nabídky a poptávky. A „ceny“ mohou být úplně jiné, než se může na první pohled zdát.

Ač bych to něměl psát, korupce na Kubě jede ve velkém. A to dokonce i ve vašem hotelu. Pokud si chcete levně koupit například flašku rumu, tak to můžete vyvekslovat s barmanem. Za poloviční cenu vám rád prodá flašku rumu, kterou propíše jako že se vypila. (Dříve, když byl na Kubě větší nedostatek zboží, jste mohli vyměnit flašku rumu i za šampón nebo kalhoty. Dnes už jsou Kubánci zmlsaní a vybíraví.)

Zanechte komentář, nebo trackback z vašich stránek. Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 feed.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz