Fakta

Kuba je největším ostrovem v Karibiku. Ostrov je 1200km dlouhý a jeho rozloha je 110922 km^2 (to je zhruba  velikost bývalého Československa). Má zhruba 11mil obyvatel, kteří jsou potomky španělských kolonizátorů, afrických otroků a Asiatů. 3mil obyvatel žijí v hlavním městě Havaně.

Počasí

Kuba má mírné subtropické klima. Průměrná letní teplota je 25C a průměrná zimní teplota je 22C. Kuba má jen 2 roční období  — období sucha (od listopadu do dubna) a období deštů (od května do října). Další informace o počasí na Kubě.

Kdy na Kubu?

Hlavní turistická sezóna je od půlky prosince do půlky března a dále během letních prázdnin od půlky června do konce srpna. Ovšem příjemně tu je i mimo hlavní turistickou sezónu.

Hory a příroda

Na Kubě jsou 3 větší pohoří. Na západě Sierra de los Organos, uprostřed Sierra del Escambray. Na jihovýchodě se rozkládá Sierra Maestra, kde leží i nejvyšší hora Kuby, která má 1974m nad mořem. Flóra i fauna na Kubě je velmi rozmanitá, žije zde kolem 900 druhů ryb, 300 druhů ptáků. Rostlinných druhů je přes 8tis a z toho se skoro polovina vyskytuje jen na Kubě.  Přes tuto rozmanitost se nemusíte ničeho bát, na Kubě nežijí žádná člověku nebezpečná zvířata ani rostliny.

V předkolumbovské době pokrývaly lesy a pralesy 95% povrchu ostrova. Ty byly během koloniální doby vymýceny kvůli plantážím a kvůli dřevu na stavbu a topení v továrnách. Dnes tvoří lesy jen 18% povrchu Kuby.

Jazyk

Na Kubě se mluví španělsky.  Anglicky se tu domluvíte s obtížemi. Prakticky se dá říci, že jen v cestovních kancelářích, dražších hotelech a turisty hojně navštěvovaných místech.

Správní rozdělení

Kuba je rozdělena na 14 provincií. Od západu k východu to jsou: Piňar del Rio, Havana, City of Havana, Matanzas (tam leží Varadero), Villa Clara, Cienfugeos, Sancti Spiritus, Ciego de Avila, Camaguey, Las Tunas, Holguín, Granma, Santiago de Cuba a Guantanámo.

Správní rozdělení Kuby, Provincie

Ekonomika

Hlavním exportním artiklem je cukrová třtina. Mezi další významnější odvětví patří  turistický ruch. Vyváží se dále cigára a doutníky, nikl, rum a  káva.

Vzdělání

Po revoluci proběhla reforma školství. Díky tomu se podařilo do roku 1961 vymýtit negramotnost. Vzdělání na Kubě je zdarma a na velmi dobré úrovni a  je zde povinná školní docházka. Kde je Česká republika vědí téměř všichni a nemálo z nich také ví, že je to země bývalého Československa a komunistického bloku.

Kultura

Kuba je kulturně hodně bohatá. Z Kuby pochází řada skvělých spisovatelů, muzikantů, tanečníků, malířů, básníků a zpěváků. Vznikla zde řada světově známých tanců – Son, Mambo, Cha-cha, rumba, kubánská salsa, … Kultura je na Kubě hodně podporována.

Zdravotnictví

Lékařská péče je na Kubě zdarma (pro Kubánce). Před pádem Sovětského svazu patřilo kubánské zdravotnictví k nejlepším v Latinské Americe. Dodnes je Kuba místem, kam jezdí studovat medicínu řada studentů z Latinské Ameriky a rozvojových zemí Afriky.

Náboženství

Je zde svoboda vyznání. Většina lidí jsou buď křesťané (katolíci) a nebo následují afro-kubánské rituály.

Sport

Už od začátku dvacátého století patřila Kuba mezi průkopníky sportu v Latinské Americe. Oblíbenými sporty byl box a baseball. V té době byl sport doménou bohatých a běžní Kubánci se mu nijak nevěnovali.

Změna přišla po revoluci v roce 1959. Kubánská vláda učinila sport jednou ze svých priorit v přeměně společnosti. Fidel  Castro i Che Guevara vyznávají myšlenky Pierra de Coubertina, který věřil, že Řekové dosáhli velkých úspěchů právě proto, že byl důraz kladen i na fyzickou aktivitu. Kromě zdraví a kondice, sport podporuje i disciplínu, zodpovědnost, sílu vůle a týmového ducha. Právo na sport je dokonce zakotveno v kubánské ústavě z roku 1976. Každý občan má právo provozovat sport a měl by k tomu mít zaručeny vhodné podmínky.

Změna přinesla sport do škol.  Sport na školách tvoří důležitou základnu celé pyramidy. Tady se rozpoznají talenti, kteří pak přejdou do elitních sportovních škol a z těch nejlepších se stanou olympijští šampioni. Kuba bývá na olympiádě velmi úspěšná a běžně se umísťuje do 10. místa v žebříčku států.

Podpora sportu se dostala i k divákům.  V osmdesátých letech bylo zrušeno vstupné na stadiony a sportovní utkání. V dnešní době se (dle průvodce z roku 2004) platí symbolické 1-2 pesos.

Více v odkazech

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz