Trinidad

Trinidad je koloniální městečko. Díky své skvěle zachovalé architektuře přitahuje řadu turistů. Také byl vyhlášen kulturní památkou UNESCO. Čekají vás malebné jednopatrové domečky s vysokými stropy, zamřížovanými okny. V centru města jsou ulice dlážděné kamenem.

Trinidad byl založen roku 1513. První osadníci brzy vydracovali všechno zlato a tak zde Cortés shromáždil své vojsko a vydal se za novým Eldorádem do dnešního Mexika.

V 16. století byl Trinidad sužován pravidelnými nájezdy pirátů. Později se místní obyvatelé naučili s piráty kšeftovat a tak černý obchod jenom kvetl. V tehdejší době bylo město přístupné pouze z moře. Neexistovala žádná vnitrozemská cesta spojující město s Havanou. To znesnadňovalo španělským úřadům kontrolu nad městem.

V 18. století zde došlo k prudkému rozmachu cukrovarnictví. V této době se stal Trinidad nejbohatším městem Kuby. Obchod s bílým zlatem jenom kvetl. Napomohl tomu dovoz otroků z Afriky, ale také kontakty s Jamajkou a Anglií, díky čemu se dostali místní obchodníci k nejnovějším technologiím. Místní obchodníci byli tak bohatí, že do Trinidadu připlouvali i plné lodě luxusního evropského zboží a nábytku.

V 19. století došlo k útlumu výroby cukru. Napomohli tomu vzpoury otroků, vyčerpanost půdy, vykácení téměř všech lesů díky čemu došlo dřevo jako palivo. V poslední řadě to byl objev, jak vyrábět v Evropě cukr z cukrové řepy.

Co tam?

  • Nádherná atmosféra koloniálního maloměsta.
  • Muzea v centru města. Stylově vybavený koloniální domy, expozice o historii města,…
  • Večer můžete zajít na výhlídku nad městem a odtud sledovat západy slunce, kdy krajinu zaplaví láska.
  • Město je výborně zařízené pro turisty — přes den hromada umělců, malířů a prodavačů suvenýrů. Večer taneční show v místních barech, salsotéka.
  • Výlet do Valle de los Ingenios (údolí cukrovarů) – strážní věž, odkud se hlídali otroci. Sídlo majitelů plantáře. Malebná krajina.
  • Výlet do Topes de Collantes za atrakcemi Sierra de Escambray – nádherně zelené hory, džungle, vodopády, laguny s vodopádem ke koupání.
  • Výlet na pláž na poloostrov Penunsula de Ancón. Můžete se tam nechat odvézt taxíkem, ale také si můžete půjčit za 3CUC kolo a dojet tam sami.

Jídlo a pití

Pokud si nenecháte vařit od pana či paní domácí v Casa Particulares (což je nejlepší volbou), tak můžete vyzkoušet stánky, které jsou schované v každém pátem vchodu. Za vyzkoušení stojí

  • pizza (5-10 místních pesos)
  • zmrzlina bomba (5 pesos)
  • džus z čersvě vymačkané cukrové třtiny (1 peso)

Jak se tam dostat?

Do Trinidadu se jednoduše dostanete autobusem Viazul z Havany (30CUC) nebo Varadera (20CUC, 2x denně).

Doporučujeme ubytovat se v Trinidadu a odtamtud teprve podnikat výlety do Topes de Collantes nebo Valle do los Ingenios. S ubytováním Trinidadu opravdu nebudete mít problém. Na následující fotce jsou kubánci, kteří čekájí na autobus z Varadera, který jim právě přivezl několik měsíčních platů. Až se dostanete za provázek, za který místní nesmí, tak se těště na hru „Ulov si měsíční plat“.

Fotogalerie z Trinidadu

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz