Clo a limity na vývoz

Pokud si chcete přivézt z Kuby něco „zajímavého“, tak je lepší si předem prostudovat, co je vůbec možné a kolik vás to vyjde.

Doutníky

Na Kubě je povoleno mít u sebe jen 23 doutníků/50 cigár/ 200 cigaret/ 250g tabáku bez dokladu. Pokud chcete ze země vyvézt větší množství doutníků, potřebujete na ně účtenku.

Doutníky jsou artiklem, který se v továrnách nejvíce krade a pak se prodává na černém trhu. Ceny na černém trhu jsou sice čtvrtinové o proti oficiálním obchodům, ale pokud vás na letišti chytnou s větším než povoleným množstvím doutníků bez dokladu, tak vám nadbytečné doutníky zabaví.

Prakticky se to ale vztahuje jen na drahé značkové doutníky a ne na lokální doutníky za místní peso kus.

Rum

Kuba nemá žádné omezení na vývoz rumu. Problémem je ale omezení na dovoz tvrdého alkoholu do Evropské Unie (tedy i na dovoz rumu z Kuby). Je povoleno si bez proclení dovézt 1l tvrdého alkoholu (nad 22%) a 2l slabého alkoholu (do 22%).

Pokud si chcete dovézt více alkoholu, tak si na něj schovejte účtenku a při vstupu do EU za něj na letišti zaplaťte clo. Clo na alkohol je 10%.

Běžnou praktikou ale je, že si nějakou tu láhev navíc pronesete. Prostě na letišti půjdete východem „Nic k proclení“. 2-3 láhve rumu se údajně tolerují a dokonce jsou i případy, kdy toho někdo pronesl více. Pokud vás chytnou, tak vám pašovaný rum zabaví, a možná se to neobejde bez pokuty. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete zaplatit clo, tak se připravte na důkladné prozkoumání batohů.

Poznámka: Pokud letíte přímo a nikde nepřestupujete, tak si můžete koupit pár lahví i na letišti (v duty free zóně — tam kde se čeká na nástup do letadla). Rum tam stojí stejně jako všude jinde na Kubě a budete si ho moci vzít do příručního zavazadla. To vypadá při průchodu „nic k proclení“ bezpečněji. Na druhou stranu, pokud někde v Evropě přesedáte, tak vám všechny takové lahve bez milosti zabaví (takové předměty do kabiny letadla nesmí).

Umělecké předměty

Na vývoz „nových“ uměleckých předmětů nejsou žádná omezení. Jen si dejte pozor, abyste nepřekročili hmotnostní limit zavazadel.Byli jsme svědky toho, že vážili i příruční zavazadla a za kg nadváhy se doplácelo 10CUC.

Starožitnosti

Místní vám prodají všechno možné. Není problém sehnat starožitnosti skoro až z koloniálních dob. Je ale zakázáno vyvážet jakékoliv starožitnosti z Kuby pryč. Pokud se o to pokusíte, tak vám je na letišti bez náhrady zabaví.

Když si vezmete, jak jsou úplatní i samotní hlídači v Museu, tak je moc dobře, že tu takový zákon mají.

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz