Jídlo a pití

Šťavnané ovoce, banán a ananas.

Než se na Kubě pustíte do jídla, tak je potřeba si uvědomit, jaký je kubánský standard. I v dnešní době žije řada obyvatel Havany na přídělové lístky. Na měsíc od státu dostanou 3 libry rýže, libru brambor, libru kuřecího, tucet vajíček … když jsou ryby, tak i rybu (ale občas lidem řeknou, že se jich daný měsíc nachytalo málo a nedostanou nic). Mléko se přiděluje jen dětem do 8let, poté už na mléko ztrácí rodina nárok, nahrazuje ho jogurt. Zbytek si mohou nakoupit z malého platu, který mají. Průměrný plat je 18CUC/měsíc.

Druhým faktem, který utváří místní kuchyni, je skutečnost, že místní jedí jen lehký oběd, například studené těstovinové saláty. Také mají odpor ke kořeněným a ostrým jídlům (proto se vám některá místní jídla budou zdát skoro bez chuti).

Celkově vzato, dle našeho standartu, Kubánci vařit neumí.

Kontrast v cenách

Je obrovský rozdíl v podnicích pro místní a v podnicích pro turisty. Rozdíl není tolik v kvalitě, ale hlavně v ceně. Cenové rozdíly jsou 5-10ti násobné. Pro porovnání předkládáme následující tabulku. Připomeňme, že 1CUC = 26 Kubánských pesos.

CUC Kubánské pesos
Šálek kubánské kávy 1 CUC 2.5 pesos
Houska se salámem 1 CUC 5 pesos
Kotleta s rýží a bramborem 5 CUC 26 pesos
Kopeček zmrzliny 0.5 CUC 2 pesos
Doutník criollo 1 CUC 1 pesos

Kubánci samozřejmě chtějí vydělávat, a proto vám občas zakáží vstup do místních restaurací a pošlou vás do restaurace pro turisty, která je vedle. Jindy vám řeknou, že jestli nemáte místní pesos, tak vám nic nemohou prodat (ani za pro vás nevýhodný kurz).

Na druhou stranu často narazíte i na dobrodince, který si od vás vezme CUC a vrátí vám zbytek v pesos dle aktuálního kurzu.

Stánky s občerstvením, bary a obchody

S občerstvením není žádný problém. Po celé Kubě se množí tuzexové obchody, které prodávají limonády a čokolády za CUC. V turistických místech jsou stánky s občerstvením téměř na každém rohu. Není problém si koupit housku se salámem a nebo malou pizzu (1-3CUC). Podobně je to s plechovkou limonády (kolem 0.5CUC).

Koktejly v barech (Mojito, PinaColada, CubaLibre, Daiqiuri) jsou celkem drahé, stojí 2.5-4CUC (to už jsou skoro české ceny). Na druhou stranu jsou opravdu výborné, z čerstvého ovoce. S tou koktejlovou limonádou, co se podává v hotelech all-inclusive ve Varadero, se to nedá srovnat.

Běžná strava a doporučení, co zkusit

Nejběžnějším jídlem, které na ulici dostanete, jsou housky se salámem (pan con jamon) anebo pizza.

K hlavnímu jídlu můžete dostat steak, kuře, rybu nebo třeba i langustu (humra). Jako přílohu běžně dostanete jeden ze 3 druhů brambor (klasické jako v Čechách, batáty neboli juka, malanga) nebo rýži. Rýže se často podává smíchaná s fazolí (vypadá jako černá rýže).

Za vyzkoušení určitě stojí ovoce, které nejlevněji nakoupíte na trzích agromercados. Výborné jsou sladké ananasy, šťavnaté pomeranče nebo třeba pro nás neznámé guabe. Takhle dobré ovoce, jako mají na Kubě v Evropě neseženete. Přeci jen je znát, že ovoce nestrávilo poslední měsíc v kontejneru na moři, ale v klidu dozrálo na prosluněné plantáži.

Zajímavá je i hustá rosolovitá hmota guyaba pasta, která se nejčastěji jí se sýrem.

Káva se na Kubě pije velmi sladká a z malých šálků.

Rum se přidává skoro do všech možných nápojů. Od klasického rumu s kolou (Cuba Libre), přes Mojito až po speciality, kterými je čerstvě utržený kokosový ořech, kterému useknout vršek, přilijí rum a servírují s brčkem. Specialitou venkova je velký grep, který se poválí, pomačká,… pak se mu uřízne vršek, pokrájí se vnitřek, přidá se med a rum a pije se brčkem.

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz