Nákupy

Nejlepším vývozním artiklem Kuby je samozřejmě rum a doutníky. Ten tu nakoupíte výrazně levněji než kdekoliv jinde ve světě.

Rum

Protože jsou všechny obchody státní, tak jsou všude stejné ceny. Je tedy jedno, kde si lahve s rumem nakoupíte. Oproti Čechám je tu rum dost levný. Některé bary dokonce machrují tím, že vám do skleničky udělají piňacoládu a nechají vás, ať si dolijete rumu, kolik je libo. (Není se čemu divit, 1 piňakoláda stojí skoro stejně jako celá láhev rumu.).

Nejznámější a také nejdražší značkou rumu je Havana Club. 1l bílého stojí cca 5.10CUC, 1l sedmiletého tmavého se vyšplhá až na 15.90CUC. Jiné značky jako je Mulata, Cubay nebo Santiader jsou až o 20% levnější. Nejlevnější je pouliční rum (řádově jiná cena), ale po takovém rumu vás může potkat pěkný bolehlav – já to ale vyzkoušené nemám.

Doutníky

Exportní kvalita doutníků je pěkně drahá, i když oproti Evropě se tu prodávají stále za hubičku. 1 pěkná Cohiba stojí 5-10CUC. Dřevěná krabice 25 Cohib stojí od 125-250CUC.

Řádově levněji vás vyjde nákup doutníků u překupníků, kteří je kradou v továrně a prodávají za rozumnější cenu. Krabičku 25 Cohib potom koupíte za cca 30CUC. Musíte si ale dát pozor na podvodníky, kteří vám do obalu od Cohib dají místní levný doutníky. Před nákupem je nejlepší nejprve navštívit tabákovou továrnu v Havaně, abyste poznali, jak se doutníky vyrábí (různé ochranné známky, všechny doutníky v krabičce by měly mít stejný odstín, vůni,…). Volba je samozřejmě na vás, zda se rozhodnete nelegální černý trh podporovat se všemi riziky, které pro vás i prodavače plynou, nebo ne.

Černý trh s doutníky opravdu kvete. Už během prohlídky továrny mi jeden černoch nabídnul 3 tlusté špičaté doutníky za 10CUC (místo prodejní ceny 30CUC). Po celé Havaně potkáváte řadu překupníků, kteří vám budou neustále nabízet levné Cohiby. Nejvíce mě dostalo, když jsem se o tom zmínil paní domácí v Casa particulare a ona mě upozornila, že nemám nic kupovat na ulici, že je tam spousta podvodníků, ale že mi krabici pravých doutníků sežene za pěknou cenu sama. Jen ať řeknu, kterou značku chci.

Pokud pro vás není důležitá kvalita, tak můžete zajít do obchodu pro místní a koupit si balení 25 místních doutníků za 26pesos (tj. cca za 1CUC).

Pozor, všude vás budou upozorňovat, ať nekupujete doutníky od překupníků. Že mají padělky. My jsme si ty „padělky“ prohlédli, ověřili všechny ochranné známky, …, a prohlásili je za pravé. Místní to nejspíše kradou přímo ve skladu továrny. Přijde nám, že celá propaganda o padělcích je hlavně z toho důvodu, aby se omezil černý obchod a aby stát nepřišel o nemalou část svých příjmů.

Umělecké předměty

Tržnice nabízí řadu uměleckých předmětů. Koženkové kabelky a klobouky. Dřevěné sošky. Celá řada různých šperků, náramků, přívěsků z mušliček či oříšků, umění z plechovek od coca-coly, háčkované šaty, malované obrazy,…

Tržnic je po Kubě celá řada. Na všech se smlouvá. Tržnice v Havaně jsou o malinko lacinější než ve Varadero, ale na druhou stranu ve Varadero seženete povedenější kousky. My jsme na základě porovnání cen a kvality usoudili, že je téměř jedno, kde dárky nakoupíte.  Kupujte, když se vám ta věc opravdu líbí. Nebo klidně až poslední den ve Varadero. Za pár týdnů lépe zjistíte, které dárky sice vypadají neobvykle, ale za týden se okoukají, a které dárky se vám budou líbit i po několika týdnech.

Fotogalerie suvenýrů

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz