Peníze, Internet, telefon

Peníze

Na Kubě se používají 2 měny.

  • Kubánské pesos – původní kubánská měna. Dnes ji používají hlavně místní.  1 kubánské peso je o trochu méně než koruna.
  • „Dolary“ = konvertibilní pesos, označované jako CUC  – ty jsou určeny pro turisty. Běžný turista by ani neměl jinou měnu potřebovat.  Kurz konvertibilního pesa je stanoven tak, aby odpovídal americkému dolaru. Měna vznikla po pádu Sovětského svazu, kdy přišla velká krize a na černém trhu se začalo obchodovat v amerických dolarech. 1 CUC je přibližně 25 kubánských pesos.

Kde vyměnit peníze? Nejlepším místem jsou oficiální banky. Obvykle mají otevřeno od 9AM do 3PM, ale v malých městech i od 8AM do 5PM. Pozor, banky mají zavřeno o víkendu. To se nám už jednou vymstilo, takže jsme si v neděli hráli na socky, protože jsme neměli ani na drink. Pozor, aby vám v bance něco vyměnili, budete muset předložit cestovní pas (nám ale vyměnili i na řidičský průkaz, když jsme pas zapomněli v hotelu).

  • Nejlepší měnou pro turisty jsou Eura.
  • Při výměně dolarů na CUC vám strhnou 10% z celé částky, protože mezinárodní vztahy s Amerikou nejsou přátelské.
  • Výběry z bankomatu jsou možné, ale částka se nejprve převede na dolary. Tím pádem se vám za každý výběr odečte z účtu o 10% více a ještě zaplatíte cca 4CUC za výběr.

Dobře zvažte, kolik budete potřebovat na Kubě peněz a vezměte si dostatečnou hotovost v Eurech. Pokud si vezmete s sebou málo Eur, tak vás každý výběr z karty přijde draho.

Tip: Pro převod CUC na Kč dle aktuálního kurzu použijte například Google. 1CUC=1USD a proto zadejte dotaz „300 usd in czk“ a uvidíte, kolik korun je 300 CUC. Částku můžete samozřejmě měnit.

Elekřina a zásuvky

Elektrický proud na Kubě je 110V, 60Hz. V řadě hotelů je ale k dostání i 220V. Zásuvky jsou velmi různé – podle let, ve kterých se daný hotel stavěl. Nejčastější jsou americké typy zásuvek, ale průvodce říká, že pokud byste obešli více hotelů, tak najdete snad všechny typy zásuvek, které se na celém světě vyskytují.

Pozn: Řada adaptérů a nabíječek pro foťáky, notebooky, mobily funguje jak na 110V, tak i na 220V, takže si s tím nemusíte dělat takové starosti.

Internet

Na Kubě je na internet a na satelitní televizi téměř prohibice. Místní lidé vůbec přístup k internetu nemají. Satelit sice na černém trhu seženete, ale když někoho z místních chytnou policajti, tak bude mít problémy.

Internet je k dostání jen v těch nejdražších hotelech anebo kancelářích telefonní společnosti ETESCA. Tam po předložení pasu můžete za 6CUC koupit kartu na 1hod internetu. S tou si sednete k počítači, opíšete tajný kód z karty a jste na internetu. V dolním rohu obrazovky vám to neustále odpočítává čas, který vám ještě zbývá. Na připojení vlastního notebooku zapomeňte.

Mobilní telefon a roaming

Signál je tu všude, ale raději si zjistěte od svého telefoního operátora, kolik vás bude stát roaming. Já jsem byl překvapen, že mě přijetí hovoru stojí 30Kč/min a volání 60Kč/min.

Pošta

Poštu anebo poštovní stánky najdete pod označením Correos de Cuba. Známka do Evropy stojí 0.75CUC.  Poštovní stánky najdete běžně na ulici (některé bývají značně maskované. Například jedna pobočka pošty byla maskovaná jako stánek s pohledy na tržnici).

Pokud chcete ušetřit za odeslané pohledy, tak můžete vyhledat místní poštu a koupit si známku do Evropy za obyčejné pesos. Ale nečekejte, že budou na místní poště umět anglicky, jak je tomu zvykem na „turistických“ poštách.

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz