Ubytování

Buď můžete bydlet v hotelech, které jsou všechny státní anebo můžete podpořit místní podnikání a bydlet v soukromí.

Hotely

Ve větších městech a v turistických centrech je hotelů celá řada. Nečekejte nic úchvatného, protože řada hotelů byla postavena před mnoha a mnoha lety (30.-70.léta). Na druhou stranu jsou pokoje čisté a personál je vcelku milý. Standardem je koupelna na pokoji, ručníky, klimatizace,…

Ceny hotelů se pohybují od 80CUC do 140CUC za pokoj za noc podle toho jak velký servis požadujete. Dražší hotely nabízí all-inclusive, ale zvažte, jestli to vůbec využijete. Pokud chcete jen přespat a celý den strávit na pláži či ve městě, tak je to skoro zbytečné.

Casa particulares (bydlení v soukromí)

Ubytování v soukromí má velmi slušnou úroveň. Avšak mezi jednotlivými penzionky jsou značné rozdíly.  Pokaždé vám místní rodina nabídne ten nejlepší pokoj v celém domě, ale někdy je to s malými okny, jindy s oknem s nádherným výhledem, ale nad rušnou ulicí… Jindy je to půlka domečku, která je vybavena lépe než některé hotely (věž na přehrávání hudby včetně řady kubánských hitů na CD).

Casa particuláres v Havaně stojí 20-25CUC, na venkově jako je třeba Vinales se dostanete na 10-15CUC.

Paní domácí vám ráda připraví i snídani za 3CUC/osoba (čerstvý džus, smažená vajíčka, housky, máslo, ovoce,…). Také vám může uvařit i výbornou večeři (mořská ryba nebo langusta za 8-10CUC/osoba).

Pozor na legální a nelegální ubytování. Legální casa particulare musí mít nad vchodem modrý symbol na bílém pozadí a po nastěhování si vás musí napsat do návštěvní knihy (a snad to i někam telefonicky oznamují).

Bezpečí. Domnívám se, že legální ubytování je výrazně bezpečnější než nelegální z toho důvodu, že kdybyste na policici nahlásili nějaký ten přestupek, ztrátu, krádež či něco podobného, tak by majitel penzionku mohl přijít i o licenci. Zároveň se majitel snaží o dobrou pověst a při loučení vás bude prosit, abyste jeho ubytování doporučili kamarádům.

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz