Úvod

Kuba perla Karibiku

Kuba je největším a zároveň nejzajímavějším ostrovem Karibiku. Má bohatou historii. Od doby, kdy byl ostrov objeven Kryštofem Kolumbem v roce 1492, byl středem zájmu všech velkých mocností. Není se čemu divit, po dlouhá staletí byla Kuba „bránou“ do Nového Světa.

Na Kubě potkáte jedinečnou, barevnou, nesmírně živou, ale milou kulturu. Díky částečné izolaci v druhé polovině 20. století, i díky pohnuté historii se zde rodí jedni z nejlepších umělců. Kuba je matkou většiny latinsko-amerických tanců jako je son, rumba, cha-cha a salsa. Živou hudbu, kterou hraje skutečně kdejaký strejda, najdete na Kubě na každém rohu.

Kuba má řadu nádherných památek z koloniálních časů. Sama Havana je jedním velkým muzeem, které ale nepřestalo žít a dýchat. Procházíte ulice lemované koloniálními paláci, procházíte kolem barů s živou hudbou, které vám kdykoliv nabídnou svěží občerstvení. Celá atmosféra je doplněna krásnými automobily z padesátých let, ale i Kubánci, kteří vám budou nabízet kradené Cohiby (doutníky).

Kuba má vynikající podmínky pro pěstování tabáku a díky domu zde kouří kdekdo. Můžete navštívit tabákové plantáže, ale i továrnu, kde se cigarety balí. Je to jeden z nejlepších zážitků na Kubě. Pokud nejste příznivci tabáku, tak jistě ochutnáte výborný kubánský rum, který je zde skoro levnější než Coca-Cola. V každém baru vám namíchají výborný drink – Piňakoládu z čersvého a hlavně slaďoučkého ananasu, Mochito, Daiquiry či Cuba Libre.

V poslední době se na Kubě rozmáhá i ekoturistika. Můžete navštívit řadu farem a plantáží a podívat se, jak se hospodaří bez traktoru (nafta je drahá a tak Kubáncům nic jiného nezbývá). Koně nebo býci zapřáhnutí do pluhu či povozu doplní výbornou atmosféru venkova.

Ale tím hlavním důvodem, proč řada lidí jezdí na Kubu je nádherné azurové moře, pláže s jiskřivě zářivým pískem a palmami. Kromě pláží zde naleznete i korálové útesy, které vám představí pohádkový podmořský svět plný nádherných barev. Lepší podmínky pro šnorchlování a potápění se hledají jen těžko.

Kuba jednoznačně poskytuje výborné podmínky pro dovolenou u moře, ale i pro „baťůžkáře“, kteří chtějí poznat vyjímečnou kulturu.

© 2018 Průvodce po Kubě - píší nezávislí cestovatelé Andrey Bachtíková a Jakub Černý
Kontakt: kuba@sedumroseum.cz